تشک رویا
تشک مهمان
فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
قلب مسكو؛ ميدان سرخ adrapanagroup
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :admin
تاريخ: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۰۳:۵۱:۱۹

قلب مسكو؛ ميدان سرخ

ميدان سرخ، قلب تاريخي مسكو، شاهد تاريخ پر آشوب روسيه و جنايات خونين ايوان مخوف بوده است. بناهاي ارزشمندي چون كليساي سنت باسيل و كرملين در اين خيابان واقع شده اند.


مطالب مرتبط: راهنماي سفر به مسكو


 چرا به آن ميدان سرخ مي گويند؟ 

يكي از جذابترين حقايق در مورد ميدان سرخ مربوط به نام آن است. اغلب مردم فكر مي كنند نام ميدان سرخ به دليل سرخي ساختمانهايش يا به خاطر پرچم سرخ داس و چكش اتحاد جماهير شوروي است، اما در حقيقت اينگونه نيست. نام ميدان سرخ از ابتدا اين نبوده است. قديمي ترين نامي كه از ميدان سرخ مي دانيم وليكي تورگ (Velikey Torg) يا تورگ (Torg) به معناي بازار بزرگ بوده است كه اشاره به نقش تجاري و بازارهاي آن دارد. سپس اين نام از روي كليساي كوچك سه گانه كه در حمله تاتارها در قرن شانزدهم از بين رفت به تروتسكايا (Troitskaya) تغيير يافت. بعد از آن نام اين ميدان به پوژار (Pozhar) به معناي سوخته شده تبديل شد. در اواخر قرن هفدهم اين ميدان به نام امروزي خود ميدان سرخ تغيير نام داد كه برگرفته از معني كلمه اي است كه بر آن گذاشته اند، كراسنايا (krasnaya). كراسنايا در زبان روسي در قديم به معناي زيبا و اكنون سرخ است و در حقيقت برازنده ترين نام براي اين ميدان چشم نواز است.

قلب مسكو؛ ميدان سرخ

سرنوشت مي خواست اين ميدان اهميت بيشتري يابد. در همين ميدان بود كه بازرگانان مسكو با يكديگر ديدار و ملاقات مي كردند و بازرگانان ماوراي دريا را مي پذيرفتند. در زماني اين كار رخ داد كه در پاييز سال ۱۴۸۰ حكومت روسيه تصميم گرفت با تاتارهاي مهاجم مقابله كند. آن روزي كه در ميدان بازرگاني، در پاي ديوارهاي كرملين نيروهاي ملي جمع و جهت حمله آماده شدند تا خاك روسيه را از چنگ تاتارها آزاد كنند، در ميدان بازرگاني نه تنها اهالي مسكو بلكه هزاران نفر از شهرهاي ديگر روسيه جمع شدند.

زنان با همسران، پدران، پسران و نوه هاي خود خداحافظي مي كردند. پدران روحاني به درگاه خداوند دعا مي كردند تا هر چه زودتر پيروزي را نصيب آن ها نمايد. سربازان از اين نبرد سربلند بيرون آمدند و پس از شكست دشمن، نيروهاي پيروز به مسكو بازگشتند. روز اول اكتبر سال ۱۴۸۰ نخستين گروه آنان وارد شهر شدند و به ميدان كرملين رسيدند.

ميدان مربعي شكل سرخ با وسعت ۷۳ هزار مترمربع و با يادگارهايي از دوران مختلف روسيه اكنون به يكي از جذابترين و مشهورترين مكانهاي گردشگري اين كشور تبديل شده است. با حضور كليساي سنت باسيل (Saint Basil’s Cathederal) در جنوب اين ميدان كه با معماري منحصر به فرد خود هر بيننده اي را مسحور سليقه و خوش ذوقي معمارش مي كند. با استواري كاخ كرملين در غرب آن كه نماد سياست و حكومت در روسيه است، با بناي موزه تاريخي دولت (State Historical Museum) و كليساي زيباي كازان (Kazan Cathederal) در شمال آن كه بازگوكننده قرنها تلاش انسانهاست و با فريبندگي بازار باشكوه گام (Gum) در شرق ميدان وسيع سرخ؛ اين ها تمام آن چيزي است كه هر گردشگر براي سفر به شهري با عظمت مسكو تصور مي كند.

مجموعه ميدان سرخ و كاخ كرملين مسكو در سال ۱۹۹۰ بنا بر شواهد و مدارك تاريخي موجود به مجموعه ميراث جهاني يونسكو اضافه شد تا مردم دنيا در كنار مردم روسيه نگاهدار و مراقب اين ميراث تاريخي شكوهمند باشد.

يادمان‌هاي ارزشمند ميدان سرخ

بعد از جنگ ناپلئوني و خسارات شديدي كه در سال ۱۸۱۲ به كرملين وارد شد، اين منطقه مورد بازسازي قرار گرفت و يادمان‌هاي «مينين» و «پوژارسْكُمو» روبه‌روي كليساي جامع سنت باسيل نصب گرديدند. اين دو نفر در گذشته ارتش عظيمي از نيروهاي داوطلب را براي مبارزه در برابر ارتش اشغالگر لهستان جمع‌آوري كردند و در برابر آن‌ها پيروز شدند. اين يادمان‌ها را به عنوان سندي براي رشد حس ميهن‌پرستي در روسيه ساختند.

هر چند اين ميدان هميشه نقشي پر رنگ در تاريخ داشته اما بعد از حكومت شوروي نقش سياسي جديدي به عهده گرفت و بعد از مرگ لنين و ساخت مقبره او در سال ۱۹۲۴، هيئت رهبري شوروي همواره در رويداد‌هاي مهمي مانند روز مي، روز پيروزي و سالگرد انقلاب اكتبر و رژه‌هاي مهم در بالاي مقبره ظاهر مي‌شد. اين رويدادها اغلب فيلم‌برداري شده و با توجه به استقرار اعضاي مهم دولت در مقبره، به متخصصين غربي فرصت اندكي براي شناخت سياست‌هاي داخلي اتحاد شوروي مي‌دادند. گفته مي‌شد آن‌هايي كه به رهبر نزديك‌تر هستند مورد حمايت و پسند او بوده و دورترين افراد آن‌هايي هستند كه موقعيت خوب خود را از دست داده‌اند.

قلب مسكو؛ ميدان سرخ مسكو

قلب مسكو؛ ميدان سرخ

ميدان سرخ امروزي

امروزه ميدان سرخ، با كرملين و كليساي جامع سنت باسيل، بدون شك معروف‌ترين منطقه كل روسيه و يكي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري كشور است. اگر چه رژيم شوروي سقوط كرد اما مقبره لنين هنوز هم مكاني ارزشمند و مهم بوده و جايي براي خودنمايي سران دولت روسيه حين مراسم‌هاي خاص محسوب مي‌شود. رژه ارتش در روز‌هاي ۹ مي و روز پيروزي در اينجا برگزار ميگردد. اين ميدان زيبا و تاريخي، تجربه‌هاي تكرار نشدني زيادي را براي گردشگران رقم زده است. چه از نظر رژه‌هاي ارتش، زيبايي ساختمان‌هاي اطراف يا تاريخ غني خود ميدان، اينجا براي هر كسي غافلگيري‌هاي مخصوصي دارد!

قلب مسكو؛ ميدان سرخ

راه دسترسي 

 رسيدن به ميدان سرخ شايد ساده ترين مسير در مسكو باشد. چه اين ميدان شگفت انگيز شهرتي جهاني داشته و درست در وسط شهر مسكو قرار دارد. به هر حال براي رسيدن به اين ميدان مي توانيد از نقشه زير نيز استفاده كنيد. البته سيستم متروي شهري مسكو زبانزد جهانيان است و با وجود ايستگاه هاي منتهي به ميدان سرخ با مترو به راحتي امكان پذير است.

اگر در بازديد از ميدان سرخ، مي خواهيد كه از كاخ كرملين هم بازديد كنيد بايد اين نكته را در نظر بگيريد كه مجموعه كرملين در روزهاي پنج شنبه تعطيل است و چنانچه قصد بازديد از كل مجموعه را داريد بهتر است در روز ديگري به ديدن آن برويد.


برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]